Skip Navigation Links
ELECTION COMMISSION OF PAKISTAN
****
NOTIFICATION

 

 

Islamabad the 1st March,  2013
       
             No.F.2(4)/2012-Cord .- (2)  In pursuance of the provisions of Section 7 of the Representation of the People Act, 1976 (Act No.  LXXXV of 1976), and all other powers enabling it in that behalf,  the Election Commission of Pakistan publishes herewith, for general information, a list of Returning Officers and Assistant Returning Officers appointed for the Constituencies noted against them for Election of the members of the National Assembly of Pakistan from the Provinces of the Khyber Pakhtunkhwa, the Punjab, Sindh and Balochistan, the Federally Administered Tribal Areas and the Federal Capital. 
       
LIST OF RETURNING OFFICERS AND ASSISTANT RETURNING OFFICERS
OF THE NATIONAL ASSEMBLY
       
No. and Name of National Assembly Constituency Returning Officers Assistant Returning Officers
1 2 3
       
NA-1 Peshawar-I Mr. Haq Nawaz Swati,
Additional District & Sessions Judge, Peshawar.
Tehsildar,
Peshawar.
NA-2 Peshawar-II Mr. Inamullah Wazir,
Additional District & Sessions Judge, Peshawar.
Mr. Sajjad Rashid, ADO O/o EDO (Edu.) Peshawar.
NA-3 Peshawar-III Mr. Ajmal Khan Wazir,
Additional District & Sessions Judge, Peshawar.
Principal, GHS, Pakha Ghulam.
NA-4 Peshawar-IV Mr. Kashif Nadeem,
Additional District & Sessions Judge, Peshawar.
Mr. Nawab Ali, Assistant Secretary, Board of Technical Education Peshawar.
NA-5 Nowshera-I Mr. Sajjad Ahmad,
Additional District & Sessions Judge, Nowshera.
Tehsildar, Pabbi, Nowshera.
NA-6 Nowshera-II Miss Nusrat Yasmeen,
Additional District & Sessions Judge, Nowshera.
Tehsildar, Nowshera.
NA-7 Charsadda-I Mr. Jehanzeb Shinwari,
Additional District & Sessions Judge, Charsadda.
Tehsildar Charsadda.
NA-8 Charsadda-II Mr. Fazal Sattar Khan,
Additional District & Sessions Judge, (Tangi) Charsadda.
Tehsildar,Tangi, Charsadda.
NA-9 Mardan-I Mr. Ikhtiar Khan,
Additional District & Sessions Judge, Mardan.
Tehsidar, (Revenue), Mardan. 
NA-10 Mardan-II Mr. Jamal-ud-Din,
Additional District & Sessions Judge, (Takht Bhai) Mardan.
Tehsildar, (Revenue) Takht Bhai, Mardan.
NA-11 Mardan-III Mr. Naveed Ahmad Khan,
Additional District & Sessions Judge, Mardan.
ADO, Rustam Circle, EDO (Edu.) Office, Mardan.
NA-12 Swabi-I Mr. Ihsanullah Khan Mahsud,
Additional District & Sessions Judge, Swabi.
Tehsildar Swabi.
NA-13 Swabi-II Mr. Tahir Mehmood,
Additional District & Sessions Judge, Swabi.
Tehsildar, Topi.
NA-14 Kohat Mr. Gohar Rehman,
Additional District & Sessions Judge, Kohat.
Tehsildar Kohat.
NA-15 Karak Mr. Safi-ullah Jan,
Additional District & Sessions Judge, Karak.
Tehsildar, Karak.
NA-16 Hangu Mr. Mahmood-ul Hassan,
Additional District & Sessions Judge, Hangu.
Tehsildar, Hangu.
NA-17 Abbottabad-I Mr. Salahuddin,
Additional District & Sessions Judge, Abbottabad.
Tehsildar, Abbottabad.
NA-18 Abbottabad-II Mr. Aurangzeb,
Additional District & Sessions Judge, Abbottabad.
Tehsildar, Havelian, Abbottabad.
NA-19 Haripur Mr. Nasrullah Khan Gandapur,
Additional District & Sessions Judge, Haripur.
1 Tehsildar,Haripur.
2 Assistant District Eduction Officer (Planning & Development), O/o DEO (Male), Haripur.
NA-20 Mansehra-I Mr. Abid Sarwar,
Additional District & Sessions Judge, Mansehra.
1 DEO(Secondary), Mansehra.
2 Tehsildar, Mansehra.
NA-21 Mansehra-cum-Tor
Gha (Old Mansehra-II)
Mr. Munawar Khan,
Additional District & Sessions Judge, Mansehra.
1 Principal, GHSS, No.1, Mansehra.
2 D.O, Planing & Finance, Tor Ghar.
NA-22 Battagram Mr. Abdul Hakim Hashmi,
Senior Civil Judge, Battagram.
1 Tehsildar Battagram.
2 Mr. Fida Muhammad, District Education Officer, Battagram.
NA-23 Kohistan Mr. Ali Gohar,
Senior Civil Judge, Kohistan.
Assistant Commissioner, Dassu, Kohistan.
NA-24 D.I.Khan Mr. Muhammad Arshad,
Additional District & Sessions Judge, D.I.Khan.
Tehsildar, D.I.Khan.
NA-25 D. I.Khan-cum-
Tank
Mr. Nadeem Muhammad,
Senior Civil Judge, Tank.
1
ASDEO(Male Pry:) EDO (Edu.) Tank.
2 Assistant to Commissioner,
Revenue, D.I.Khan.
NA-26 Bannu Mr. Haq Nawaz Khan,
Additional District & Sessions Judge, Bannu.
Tehsildar, Bannu.
NA-27 Lakki Marwat Syed Kamal Hussain Shah,
Additional District & Sessions Judge, Lakki Marwat.
Tehsildar/Asstt: Collector, Lakki Marwat.
NA-28 Buner Mr. Zahid Mehmood,
Additional District & Sessions Judge/Izafi Zila Qazi, Buner.
Tehsildar, Daggar, Buner.
NA-29 Swat-I Mr. Khalid Khan,
Additional District & Sessions Judge/Izafi Zila Qazi, Swat.
Tehsildar, Khawzakhela, Swat.
NA-30 Swat-II Syed Anees Badshah Bukhari,
Additional District & Sessions Judge/Izafi Zila Qazi, Matta, Swat.
Tehsildar, Babuzi, Swat.
NA-31 Shangla Mr. Azimullah Mishwani,
Senior Civil Judge, Shangla.
Add: Assistant Commissioner-I, Alpuri, Shangla.
NA-32 Chitral Mr. Muhammad Jamal Khan,
Additional District & Sessions Judge/Izafi Zila Qazi, Chitral.
Add: Assistant Commissioner (Revenue) Chitral.
NA-33 Upper Dir-cum-
Lower Dir (Old Upper Dir).
Mr. Azhar Ali,
Additional District & Sessions Judge/Izafi Zila Qazi, Upper Dir.
Tehsildar, Dir.
NA-34 Lower Dir Mr. Pir Baskh Shah,
District & Sessions Judge/Zila Qazi, Lower Dir.
Tehsildar, Timergara, Lower Dir.
NA-35 M.P.A. Mr. Aftab Afridi,
Additional District & Sessions Judge(Dargai), Malakand.
1 Tehsildar, Batkhela.
2 Tehsildar, Dargai.
NA-36 Tribal Area-I Political Agent, Mohmand Agency. 1 Assistant Political Agent, Upper Sub Division, Mohmand Agency.
2 Assistant Political Agent,
Bazai Sub Division, Mohmand Agency.
3 Assistant Political Agent,
Lower Sub Division,  Mohmand Agency.
NA-37 Tribal Area-II Assistant Political Agent,
Upper Kurram, Kurram Agency.
Tehsildar Mahal, Upper Kurram, Kurram Agency.
NA-38 Tribal Area-III Assistant Political Agent,
Central Kurram, Kurram Agency.
Tehsildar, Central Kurram, Kurram Agency.
NA-39 Tribal Area-IV Political Agent, Orakzai Agency. 1 Assistant Political Agent, Upper Orakzai, Orakzai Agency.
2 Assistant Political Agent, Lower Orakzai, Orakzai Agency.
NA-40 Tribal Area-V Additional Political Agent,
North Waziristan Agency, Miranshah.
Agency Eduction Officer,
North Waziristan Agency, Miranshah.
NA-41 Tribal Area-VI Assistant Political Agent, Wana,
South Waziristan Agency.
Political Naib Tehsildar,
Wana, South Waziristan Agency.
NA-42 Tribal Area-VII Additional Political Agent,
South Waziristan Agency.
Political Naib Tehsildar,
Sarwakai, South Waziristan Agency.
NA-43 Tribal Area-VIII Assistant Political Agent, Nawagai,
Bajour Agency.
Political Naib Tehsildar, Nawagai, Bajour Agency.
NA-44 Tribal Area-IX Assistant Political Agent, Khar,
Bajour Agency.
Political Tehsildar, Khar, Bajour Agency.
NA-45 Tribal Area-X Assistant Political Agent,
Landi Kotal, Sub-Division, Khyber Agency.
1 Political Tehsildar,
Landi Kotal, Khyber Agency.
2 Political Tehsildar,
Jamrud, Khyber Agency.
NA-46 Tribal Area-XI Assistant Political Agent,
Bara Sub-Division, Khyber Agency.
1 Political Tehsildar,
Bara, Khyber Agency.
2 Political Tehsildar,
Tirah, Khyber Agency.
3 Political Naib Tehsildar,
Bara, Khyber Agency.
NA-47 Tribal Area-XII Additional Commissioner, Kohat Division, Kohat. 1 Assistant Political Agent, FR, Peshawar.
2 Assistant Political Agent, FR, Kohat.
3 Assistant Political Agent, FR, Bannu.
4 Assistant Political Agent, FR, Lakki Marwat.
5 Assistant Political Agent, FR, D.I.Khan.
6 Assistant Political Agent, FR, Tank.
NA-48 Islamabad-I Mr. Muhammad Azam Khan, Additional District Judge East, Islamabad. 1 Deputy Director (Acad)
Islamabad 
2 Assistant Commissioner,
Industrial Area, Islamabad.   
       
       
       
       
NA-49 Islamabad-II Mr. Wajid Ali,
Additional District & Session Judge,
East, Islamabad. 
1 Deputy Director School(Female) Islamabad 
2 Assistant Commissioner,
Secretariat,Islamabad 
NA-50 Rawalpindi-I Mr. Muhammad Jahangir Mir,
Additional District & Sessions Judge, Rawalpindi   
1 Assistant Commissioner,
Murree 
2 Deputy District Education Officer, (Male)  Kahuta
NA-51 Rawalpindi-II Mr. Muhammad Khalid Arshad,
Additional District & Sessions Judge, Gujar Khan    
1 Assistant Commissioner,
Gujar Khan 
2 Deputy District Education Officer, (Male) Gujar Khan 
NA-52 Rawalpindi-III Mr. Muhammad Aslam Gondal,
Additional District & Sessions Judge, Rawalpindi   
1 Assistant Commissioner, Saddar, Rawalpindi
2 Deputy District Education Officer
(EE-M) Rawalpindi   
NA-53 Rawalpindi-IV Mr. Muhammad Saeed Awan,
Additional District & Sessions Judge,Taxila. 
1 Assistant Commissioner,
Taxila 
2 District Education  Officer (Male) (Ele). Rawalpindi  
NA-54 Rawalpindi-V Mr. Muhammad Yar Gondal,
Additional District & Sessions Judge, Rawalpindi
1 Assistant Commissioner,
Cantt.Rawalpindi
2 Deputy District Education Officer (Sec.)(Development) Rawalpindi
NA-55 Rawalpindi-VI Mr. Muhammad Kaleem Khan,
Additional District & Sessions Judge, Rawalpindi  
1 Assistant Commissioner City, Rawalpindi
2 District Education Officer(Sec.)
(Male )Rawalpindi
NA-56 Rawalpindi-VII Mr. Muhammad Naeem Arshad,
Additional District & Sessions Judge, Rawalpindi  
1 Tehsildar, Rawalpindi
2 Deputy Education Officer (Sec.)(Admn)(Male), Rawalpindi
NA-57-Attock-I Mr. Muhammad Shiraz Kayani,
Additional District & Sessions Judge,Attock                                  
1 Deputy District Education Officer(Male),
Attock   
2 Assistant Commissioner,
Hazro 
NA-58-Attock-II Syed Irfan Haider,
Additional District & Sessions Judge, Pindigheb  
1 Deputy District Education Officer (M), Pindigheb  
2 Assistant Commissioner,
Jand  
NA-59-Attock-III Raja Qamar Sultan,
Additional District & Sessions Judge, Fateh Jang 
1 Deputy District Education Officer (Male),Fateh Jang  
2 Assistant Commissioner,
Hasanabdal     
NA-60 Chakwal-I Mr.Anwaar Ahmad Khan,
Additional Distriact & Sessions Judge, Chakwal
1 Assistant Commissioner.
Chakwal    
2 District Education Officer(Ele) (Male)
Chakwal,  
       
       
NA-61 Chakwal-II Mian Muhammad Abdul Rafique,
Additional District & Sessions Judge, Talagang
1 Assistant Commissioner,
Talagang
2 Deputy District Education Officer(Ele) Male Talagang.
NA-62 Jhelum-I Ch.Muhammad Mumtaz Hussain,
Additional District & Sessions Judge, Jhelum.
1 District Officer(Cord)/HRM,
Jhelum
2 Deputy District Education Officer
(E-M) Jhelum
NA-63 Jhelum-II Mr. Abdur Raheem,
Additional District & Sessions Judge, Jhelum 
1 Deputy District Officer(HRM)
Jhelum
2 District Education Officer(SE) (M)
Jhelum
NA-64 Sargodha-I Mr. Zafar Iqbal,                                                       Additonal District & Sessions Judge, Bhalwal 1 Assistant Commissioner,
Bhalwal 
2  Deputy District Education Officer, (Male) Bhalwal
NA-65 Sargodha-II Ch. Nazir Ahmed,
Additional District & Sessions Judge, Sargodha  
1 Assistant Commissioner,
Kot Momin 
2 Deputy District Education Officer,(Male) Kot Momin
NA-66 Sargodha-III Mr. Jamil Ahmed Chaudhary,
Additional District & Sessions Judge, Sargodha               
1 Assistant Commissioner,
Sargaodha 
2 District Education Officer, (MEE)
Sargodha.  
NA-67 Sargodha-IV Rana Aftab Ahmed Khan,
Additional District & Sessions Judge, Sargodha
1 Additional  District Collector,  Sargodha   
2 Deputy District Education Officer, (Male-EE) Sargodha    
3  Assistant Commissioner, Sillanwali
NA-68 Sargodha-V Mr. Muhammad Azam Rana,
Additional District & Sessions Judge, Sargodha.   
1 Assistant Commissioner,
Sahiwal. 
2 Deputy District Education Officer, (Male)  Shahpur
NA-69 Khushab-I Mr. Muhammad Akhtar Bahadar,
Additional  District & Sessions Judge, Khushab 
1 Assistant Commissioner,
Khushab. 
2 Deputy District Education Officer, (Male) Khushab 
NA-70 Khushab-II Mr. Shakir  Hassan,
Additional  District & Sessions  Judge, Khushab.
1 Assistant Commissioner,
Noorpur.     
2 Deputy District Education Officer, (Male) Noorpur 
NA-71 Mianwali-I Malik Shabbir Ahmed ,
Additional Distrtict & Sessions Judge,Mianwali
 
1 Assistant Commissioner, 
Isa Khel                    
2 Assistant Education Officer (Male),
Daud Khel
NA-72 Mianwali-II Mr.Ijaz-Ur-Rehman Baig,
Additional District & Sessions Judge, Mianwali 
1  Assistant Commissioner, 
Piplan 
2 Assistant Education Officer,(Male)
Mianwali ( Saddar ) 
       
       
       
NA-73 Bhakkar-I Mr. Tariq Masood  Bhatti  
Additional District & Sessions Judge-I, Bhakkar  
1  Deputy District Education Officr, (Male) Kallur Kot
2  Assistant Commissioner,
Darya Khan.  
NA-74 Bhakkar-II Mr. Mukhtar Ahmad Gondal
Additional District &Sessions Judge-II, Bhakkar. 
 
1 Assistant Commissioner,
Mankara.    
2 Deputy Director Colleges,
Bhakkar.  
NA-75 Faisalabad-I Mr. Akram Sheikh
Additional District & Sessions Judge, Faisalabad
1 Assistant Commissioner,
Chak Jhumra
2 Principal Govt. Higher Secondary School/Honorary, Deputy DEO,
Chak Jhumra,   
NA-76 Faisalabad-II Mr.Ashfaq Mehmood Sheikh,
Additional District & Sessions Judge, Jaranwala,
1 Tehsildar, Jaranwala,   
2 Deputy District Education Officer
(M-EE)  Jaranwala
NA-77 Faisalabad-III Mr. Sulaiman Baig
Additional District & Sessions Judge, Jaranwala
1 Assistant Commissioner,
Jaranwala
2 Assistant Education Officer, (HQ) (Male) Jaranwala
NA-78 Faisalabad-IV Mr. Abdul Haq,
Additional District & Sessions Judge, Tandlianwala
1 Assistant Commissioner,
Tandlianwala
2 Deputy Director Colleges,
Faisalabad
NA-79 Faisalabad-V Mr.Muhammad Iqbal Goraya
Additional District & Sessions Judge, Sumandri
1 Assistant Commissioner,
Sumandri
2 Deputy District Education Officer
(M-EE) Sumandri
NA-80 Faisalabad-VI Mr.Imtiaz Hussain
Additional District & Sessions Judge, Faisalabad
1 Town Municipal Officer,
Lyallpur Town Faisalabad 
2 Director Colleges,
Faisalabad 
NA-81 Faisalabad-VII Mr.Arif Mehmood Khan,
Additional District & Sessions Judge, Faisalabad
1 Assistant Commissioner,
Saddar, Faisalabad
2 Executive District Officer (Education) Faisalabad
NA-82 Faisalabad-VIII Mr.Ibrahim Asghar,
Additional District & Sessions Judge, Faisalabad
1 Assistant Commissioner,
City Faisalabad
2 Deputy District Education Officer
(M-EE) Faisalabad
NA-83 Faisalabad-IX Mr.M.Amjad Ali Khan
Additional District & Sessions Judge, Faisalabad
1 Tehsildar, Tehsil Sadar, Faisalabad.
2 District Education Officer(SE), (Male ) Faisalabad 
NA-84 Faisalabad-X Malik Khalid Mehmood,
Additional District & Sessions Judge, Faisalabad
1 Town Municipal Officer,
Madina Town Faisalabad
2 Deputy District Education Officer (SE)(Male) Faisalabad
NA-85 Faisalabad-XI Mr.Muhammad Asghar Khan,
Additional District & Sessions Judge, Faisalabad
1 Town Municipal Officer,
Iqbal Town, Faisalabad
2 District Education Officer (M-EE) Faisalabad
NA-86 Chiniot-I
(Old  Jhang-I)
Khawaja Muhammad Zafar Iqbal,
Additional District & Sessions Judge,Chiniot
1 Assistant Commissioner,
Chiniot 
2 District Education Officer,(SE),(Male)
Chiniot   
NA-87 Chiniot-II Cum-Jhang
(Old Jhang-III)
Mr.Aqil Hassan Chouhan,
Additional District & Sessions Judge, Chiniot 
1  Assistant Commissioner,
Lalian     
2 District Education Officer,(M.EE), Chiniot     
NA-88 Jhang-  Cum-Chiniot
(Old Jhang-II)
Mr. Abid Rizwan Abid,
Additional District & Sessions Judge-I, Jhang  
1 Assistant Commissioner,
Jhang 
2 SSS/Vice Principal, Govt. Comprehensive High School, Jhang  
NA-89 Jhang-I
(Old NA-89 Jhang-IV)
Mian Shahid Mehmood,
Additional District & Sessions Judge-II, Jhang
1 Additional District Collector, Jhang
2 Senior Headmaster, Govt.Islamia High School, Jhang Saddar    
NA-90 Jhang-II
(Old Jhang-V)
Mr.Mehmood Haroon Khan, 
Additional District & Sessions, Judge, Shorkot
1 Assistant Commissioner, Shorkot  
2 Headmaster, Govt. High School, Shorkot City 
NA-91 Jhang-III
(Old Jhang-VI)
Mr. Muhammad Sarfraz Akhtar,
Additional District & Sessions Judge, Ahmed Pur Sial
1 Assistant Commissioner,
Ahmed Pur Sial
2 Deputy District Education Officer,(Male)  Ahmed Pur Sial  
NA-92 T.T.Singh-I Mr. Shehzad Raza,
Additional District & Sessions Judge Gojra                      
1 Tehsildar, Gojra  
2  Deputy District Education Officer, (Male)  Gojra 
NA-93 T.T.Singh-II Mr. Zia-ul-Qamar,
Additional District & Sessions Judge Toba Tek Singh  
1 Tehsil Municipal Officer,
T. T. Singh 
2  Tehsildar, Toba Tek Singh 
3 Deputy District Education Officer, (Male) T.T. Singh.   
NA-94 T.T.Singh-III Mehar Abid Hussain,
Additional District & Sessions Judge,Kamalia   
1  Tehsildar, Kamalia
2 Deputy District  Education Officer, (Male) Kamalia  
NA-95 Gujranwala-I Rao Abdul Jabbar Khan,
Additional District & Sessions Judge, Gujranwala
1 Assistant Commissioner,
City, Gujranwala,
2 Deputy District Education Officer, (Male) Gujranwala
NA-96 Gujranwala-II Mr. Tariq Javaid, Additional District & Sessions Judge, Gujranwala 1  Assistant Commissioner Saddar,
 Gujranwala,
2 Assistant Education Officer (Male)  (Markaz Qila Dedar Singh Gujranwala
NA-97 Gujranwala-III Mr. Muhammad Yar Walana,
Additional District & Sessions Judge, Gujranwala
1 Tehsil Municipal Officer,
Aroop Town, Gujranwala 
2 Assistant Education Officer,(Male)
Saddar Gharbi Gujranwala
NA-98 Gujranwala-IV Mr. Rehan Bashir,
Additional District & Sessions Judge, Gujranwala
1 Tehsil Municipal Officer,
Nandi Pur Town  
2 Assistant Education Officer,(Male)
Saddar Sharqi Gujranwala
       
       
       
NA-99 Gujranwala-V Mr. Mansoor Ahmad Khan,
Additional District & Sessions Judge, Gujranwala
1 Assistant Commissioner,
Kamoki
2 Assistant Education Officer, (Male)
Markaz, Kamoki
NA-100 Gujranwala-VI Mr. Aaqib Nazir,
Additional District & Sessions Judge, Gujranwala
1 Assistant Commissioner,
Noushera Virkan
2 Assistant Education Officer, (Male)
Noushera Virkan Markaz
NA-101 Gujranwala-VII Rana Zahid Iqbal Khan,
Additional District & Sessions Judge, Wazirabad
1 Assistant Commissioner,
Wazirabad
2 Assistant Education Officer, (Male)
Markaz, Wazirabad
NA-102 Hafizabad-I Mr. Qamer-uz- Zaman,
Additional District & Sessions Judge, Hafizabad
 
1 Deptuy Distrcit   Officer(HRM) Hafizabad
2 District Officer Education Secondary, (Male) Hafizabad 
NA-103-Hafizabad-II Ch. Ghulam Rasool,
Additional District & Sessions Judge, Pindi Bhattian
 
1 Deputy Distict Officer  Education (Male)Pindi Bhattian 
2 Tehsildar, Pindi Bhattian
NA-104 Gujrat-I Mr. Muhamamd Qasim,
 Additional District & Sessions Judge, Gujrat.
1 Assistant Commissioner,
Gujrat. 
2 Deputy District Education Officer, (Male), Gujrat. 
NA-105 Gujrat-II Mr. Tariq Khursheed Khawaja,
Additional District & Sessions Judge, Gujrat. 
1 Extra Assistant Settlement Officer, Gurjat.
2 Deputy District Education Officer (HQ) Secondary,(Male) Gujrat.
NA-106 Gujrat-III Raja Ghazanfar Ali,
Additional District & Sessions Judge, Kharian, Gujrat. 
1 Assistant Commissioner,
Kharian
2 Deputy District Education Officer, (Male) Kharian. 
NA-107 Gujrat-IV Mr. Malik Ali Zulqarnain Awan,
Additional District & Sessions Judge, Kharian.
1 Assistant Commissioner,
Sarai Alamgir
2 Deputy District Education Officer, (Male)Sarai Alamgir.   
NA-108 M.B.Din-I Raja Qamar-Uz-Zaman,
Additional District & Sessions Judge, M.B.Din.
1 Assistant Commissioner,
M.B.Din   
2 Deputy District Education Officer, (Ele)(Male) M.B.Din  
NA-109 M.B.Din-II Ch. Mehmood Ul Hassan,
 Additional District & Sessions Judge M.B.Din.  
1 Assistant Commissioner,
Malakwal  
2 District Officer Planing ,
M.B.Din
3 Deputy District Education Officer(Ele) (Male),  Phalia   
NA-110 Sialkot-I Mr.Nadeem Gulzar,
Additional District & Sessions Judge, Sialkot.
1 Assistant Commissioner,
Sialkot.  
2 Deputy District Education Officer, Male, Sialkot
       
       
       
NA-111 Sialkot-II Mr.Asmat Ullah  Khan Niazi,
Additional District & Sessions Judge, Sialkot.
1 Deputy District Education Officer(HQ)(Sec)(Male) Sialkot
2 District Officer (Community Organisation) Sialkot
3 Tehsildar, Sialkot
NA-112 Sialkot-III Rai Muhammad Nawaz,
Additional District & Sessions Judge, Sambrial 
1  Assistant Commissioner,
Sambrial  
2 Deputy District Education Officer, Male, Sambrial     
NA-113 Sialkot-IV Mr.Zafar Iqbal Tarrar,
 Additional District & Sessions Judge, Daska 
1 Assistant Commissioner,
Daska 
2 Deputy District Education Officer, Male, Daska    
NA-114 Sialkot-V Mr.Wajahat Hassan,
Additional District & Sessions Judge, Pasrur.
1 Assistant Commissioner, Pasrur  
2 Deputy District Education Officer, (Male),  Pasrur. 
NA-115 Narowal-I Mr. Muhammad Ali Rana,
Additional District & Sessions Judge, Zafarwal, 
1 Assistant Commissioner.
Zafarwal.   
2 Deputy District Education Officer, (Male)  Zafarwal.
NA-116 Narowal-II Ch. Umer Hayat,
Additional District & sessions Judge, Shakargarh, 
1 Assistant Commissioner.
Shakargarh  
2 Deputy District Education Officer, (Male)  Shakargarh,     
NA-117 Narowal-III Mr. Amjad Ali Shah,
Additional District & Sessions judge, Narwoal, 
1 Assistant Commissioner.
Narowal,   
2 Deputy District Education  Officer, (Male) Narowal,   
NA-118 Lahore-I Mr. Nisar Ahmad,
Additional District & Sessions Judge, Lahore,
1 Sub-Registrar, Ravi Town,
Lahore.  
2 Deputy District Education Officer, (Male) Ravi Town, Lahore. 
NA-119 Lahore-II Mr. Sajjad Hussain Sindhar,
Additional District & Sessions Judge, Lahore,
1 Sub-Registrar,
Data Gunj Bukhsh Town, Lahore. 
2 Deputy District Education Officer (Female), Ravi Town, Lahore. 
NA-120 Lahore-III Mr. Sajjad Ahmad,
Additional District & Sessions Judge, Lahore
1 Assistant Commissioner City,
Lahore. 
2 Deputy District Education Officer, (Male)  Data Gunj Bukhsh Town, Lahore.
NA-121 Lahore-IV Rai Muhammad Ayoub Khan Marth, Additional District & Sessions Judge, Lahore 1 Sub-Registrar, Shalimar Town,    Lahore. 
2 Deputy District Education Officer, (Male) Samanabad Town, Lahore. 
NA-122 Lahore-V Mr. Muhamamd Akmal Khan,
Additional District & Sessions Judge, Lahore  
1 Sub-Registrar, Samanabad Town, Lahore. 
2 Deputy District Education  Officer, (Male) Gulberg Town, Lahore. 
       
       
NA-123 Lahore-VI Malik Khizar Hayat Khan,
Additional District & Sessions Judge, Lahore 
1 Assistant Commissioner.
Shalimar Town, Lahore.    
2 Deputy District Education Officer, (Male) Shalimar Town, Lahore. 
NA-124 Lahore-VII Mr. Munir Ahmad,
Additional District & Sessions Judge, Lahore
1 Sub-Registrar, Aziz Bhatti Town, Lahore.  
2 Deputy District Education Officer, (Male) Wahga Town,   Lahore. 
NA-125 Lahore-VIII Mr. Khalid Mehmood Bhatti,
Additional District & Sessions Judge, Lahore 
1 Assistant Commissioner Cantt,
Lahore.    
2 Deputy District Education Officer, (Male) Aziz Bhatti Town,   Lahore.  
NA-126 Lahore-IX Mr. Muhammad Javed-ul-Hassan Chisthi, Additional District & Sessions Judge,Lahore 1 Assistant Commissioner,
Model Town, Lahore.    
2 Deputy District Education Officer, (Male) Allama Iqbal  Town, Lahore.   
NA-127 Lahore-X Mr. Waseem-ur-Rehman Khan Khakwani,
Additional District & Sessions Judge,Lahore
1 Sub-Registrar,
Nashtar Town, Lahore
2 Deputy District Education Officer, (Male) Nashtar Town, Lahore. 
NA-128 Lahore-XI Syed Ali Imran,
Additional District & Sessions Judge,Lahore
1 Assistant Commissioner,
Raiwind Town,Lahore.   
2 Deputy District Education Officer, (Female) Allama Iqbal Town, Lahore.   
NA-129 Lahore-XII Mr. Ghulam Murtaza,
Additional District & Sessions Judge, Lahore 
1 Sub-Registrar, Allama Iqbal Town,Lahore.      
2 Deputy District Education Officer, (Female) Nashtar Town,  Lahore.     
NA-130 Lahore-XIII Mr.  Anjum Raza Syed,
Additional District & Sessions Judge, Lahore
1 Sub-Registrar, Wahga Town,
Lahore.  
2 Deputy District Education Officer, (Female) Wahga Town,Lahore. 
NA-131 Sheikhupura-I Mr.Nusar Ali Naseem
Additional Distraict & Sessions Judge, Ferozewala 
1 Assistant Commissioner, 
Muridke 
2 Deputy District Education Officer, (Male) Muridke 
NA-132 Sheikhupura-II-
cum-Nankana Sahib
(Old  Sheikhupura-II)
Mr.Shazeb Saeed,
Additional Distraict & Sessions Judge, Ferozewala  
1 Assistant Commissioner,
Ferozewala     
2 Deputy District Education Officer, (Male) Ferozewala.
NA-133 Sheikhupura-III Ch.Abdul Razzaq,
Additional Distraict & Sessions Judge, Sheikhupura.
1 Assistant Commissioner,
Sheikhupura     
2 Executive District Officer (Education), Sheikhupura.     
NA-134 Sheikhupura-IV
 
Mr. Gulzar Ahmad Khalid, Senior Civil Judge, Sheikhupura.  1 Deputy District Officer  (HRM), Sheikhupura    
2 Deputy Director  Colleges,  Sheikhupura.     
NA-135-Nankana Sahib-I-
Cum-Sheikhupura
(Old Sheikhupura-V) 
 Mr. Muhammad Shabir,
Additional District & Session Judge,Sangla Hill 
1 Assistant Commissioner,
Sangla Hill 
2 District Education Officer  Secondary (Male)Nankana Sahib   
NA-136-Nankana Sahib-II
cum-Sheikhupura
(Old Sheikhupura-VI)
Chuhdary  Zia Ullah,
Additional District & Session Judge, Nankana Sahib
1 Assistant Commissioner,
Nankana Sahib 
2 District Education Officer Elementary(Male)  Nankana Sahib.
NA-137-Nankana Sahib-III
(Old Sheikhupra-VII) 
Mr. Muhammad Zulfiqar Loan,
Additional District  & Session Judge,Nankana Sahib  
1 Additional District Collector 
Nankana Sahib 
2 Executive District Officer, Education. Nankana Sahib  
NA-138 Kasur-I-cum-Lahore Mr.  Qaisar Nazeer Butt,
Additional District & Session  Judge,Kasur
1 District Officer(E &lP),
Kasur
2 Deputy District Education Officer (E)(Male)Kasur
NA-139 Kasur-II Mr. Muhammad Saleem, Additional District & Sessions Judge, Kasur 1 District Officer,Planning,
Kasur
2  Assistant Director,EDO(E) Office 
Kasur
NA-140 Kasur-III Mr. Khizar Hayat Gondal,
Additional District & Sessions Judge, Kasur, 
1 District Officer(Cooprative),
Kasur
2 Deputy District Education Officer, (Male) Kot Radha Kishan, Kasur
NA-141 Kasur-IV Mr. Abdul Rasheed,
Additional District & Sesions Judge, Chunian District Kasur
1 Assistant Commissioner,
Chunian 
2 Deputy District Education  Officer   (Male) Chunian 
NA-142 Kasur-V Mr. Ijaz Hassan Awan,
Additional District & Sessions Judge, Pattoki, 
1 Assistant Commissioner,
Pattoki 
2 Deputy District Education Officer, (Male) Pattoki 
NA-143 Okara-I Mr. Hasnain Qadir Ghallu,                                   Additional District & Sessions Judge,Okara       1  Assistant Commissioner,
Okara, 
2 District Education Officer, (EE), (Male)
Okara  
NA-144 Okara-II Malik Muhammad Iqbal,
Additional District & Sessions Judge,
Okara    
1 Tehsildar, Okara    
2 Assistant Director (Admn) o/o EDO. Education, Okara   
NA-145 Okara-III Mian Khadim Hussain, 
Additional District & Sessions Judge, Renala Khurd                                                   
1 Assistant Commissioner,
Renala Khurd    
2 Deputy District Education Officer, (Male) Okara 
NA-146 Okara-IV Mr. Muhammad Ashraf Gill,
Additional District & Sessions Judge, Depalpur    
1 Tehsildar, Depalpur 
2 Assistant Education Officer(East) (Male) Depalpur
NA-147 Okara-V Mr. Nazar Hussain Khokhar,                                Additional District & Sessions Judge, Depalpur        1 Assistant Commissioner,
Depalpur.
2 Deputy District Education Officer, (Male) Depalpur.   
NA-148 Multan-I Mr. Tahir Nawaz Khan,
Additional District & Session Judge, Multan
1 Assistant Commissioner, (Saddar), Multan  
2 District Officer Education (EE-M),   Multan
NA-149 Multan-II Mr. Ghulam Abbas Siyal,
Additional District & Session Judge,Multan
1 Assistant Commissioner (City),
Multan
2 Deputy   District Education Officer
(EE-M), Multan 
NA-150 Multan-III Mr. Zia Ullah Khan Niazi,
Additional District & Session Judge, Multan
1 Tehsildar City,
Multan
2 Principal, Govt. Elementary
College, Chungi No. 6, Multan 
NA-151 Multan-IV Mr.Sahabaz Ali Paracha,
Additional District & Session Judge,Multan
1 Tehsildar, Saddar,
Multan
2 District Education Officer(SE-M),  Multan
3 Headmaster, Govt. M.A.Jinnah High School, Multan  
NA-152 Multan-V Mr. Shahid Islam Ghilzai,
Additional District & Session Judge, Shujabad
1  Assistant Commissioner.
Shubjabad
2 Assistant Education Officer,    (Male) Shujabad, District Multan 
NA-153 Multan-VI Haji Ahmed,
Additional District & Session Judge, Jalalpur Pirwala
1 Assistant Commissioner,
Jalalpur Pirwala
2 Deputy District Education Officer
(EE-M) Jalalpur Pirwala 
NA-154 Lodhran-I Mian Muhammad Faiz,
Additional District & Sessions Judge, Lodhran, 
1 Tehsildar,
Lodhran
2 District Education Officer(Secondary) (Male)  Lodhran
NA-155 Lodhran-II Mr. Muhammad  Arif Rana,  
Additional District & Sessions Judge, Kehror Pcca,  
1 District Education Officer (Elementary) (Male) Lodhran,
2 Deputy District Education Officer , (EEM), Dunyapur
3 Tehsildar,  Kehror Pacca
NA-156 Khanewal-I Mian Abdul Ghaffar,
Additional District & Session Judge Kabirwala
1 Tehsildar, Kabirwala
2 Deputy District Education Officer
(EE-M)Kabirwala
NA-157 Khanewal-II Mr. Qamar Ijaz,
Additional District & Session Judge, Khanewal.
1 Tehsildar, Khanewal
2 Deputy District Education Officer, (EEM) khanewal
NA-158 Khanewal-III Mr. Jalil Ahmad,
Additional District & Session Judge,Mian Channu.
1 Tehsildar, Mian Channu.
2 Deputy District Education Officer, (EEM) Mian Channu 
NA-159 Khanewal-IV Mr. Mohammad Musharaf Hassan Sumra, Additional District & Session Judge Jahanian. 1 Deputy District Education Officer, (Male) Jahanian
2 Tehsildar,  Jahanian.
NA-160 Sahiwal-I Mr. Anwaar Ahmad Qureshi,
Additional District & Sessions Judge, Sahiwal 
1 Assistant Commissioner,
Sahiwal 
2  District Education Officer (SEC),(Male)    Sahiwal 
NA-161 Sahiwal-II Mr. Arif Hameed Sheikh,
Additional District & Sessions Judge, Sahiwal 
1  District Officer Coordination, 
Sahiwal  
2  District Education Officer (ELE) (Male)  Sahiwal   
NA-162 Sahiwal-III Mr. Parvez Ismail Joiya,
Additional District & Sessions Judge, Chichawatni
1 Assistant Commissioner ,
Chichawatni  
2 Assistant Education Officer(HQ) (EEM) Chichawatni
NA-163 Sahiwal-IV Sardar Muhammad Iqbal Dogar,
Additional District & Sessions Judge, Chichawatni 
1 Tehsildar, Chichawatni
2 Deputy District Education Officer (EEM), Chichawatni 
NA-164 Pakpattan-I Mr. Arshad Hussain,
Additional District & Sessions Judge, Pakpattan
1 Additional District Collector,   Pakpattan 
2 District Education Officer(Sec),(Male)    Pakpattan
NA-165 Pakpattan-II Ch. Badar-Ud-Din,
Additional District & Sessions Judge, Pakpattan
 
1 Assistant Commissioner,
Pakpattan.
2 District Education Officer(Ele),(Male) Pakpattan.
NA-166 Pakpattan-III Rai Muhammad Yasin Shaheen,
Additional District & Sessions Judge, Arifwala
1 Assistant Commissioner,
Arifwala 
2 Deputy District Education Officer
(Ele-M), Arifwala 
NA-167 Vehari-I Mr.Muhammad Iqbal Khan Meo
Additional District & Sessions Judge Burewala
 
1  Assistant Commissioner,
Burewala 
2 Deputy District Education Officer,
(Male) Burewala   
NA-168 Vehari-II Malik Liaqat Ali Langrial
Additional District & Sessions Judge ,Vehari  
1 Assistant Commissioner,
Vehari.     
2 District Officer (Edu) (Elementary), (Male) Vehari   
NA-169 Vehari-III Mr. Shahbaz Ahmad
Additional District & Sessions Judge,Vehari.
1 Additional District Collector , 
Vehari   
2 District Officer (Edu), (Secondary) (Male) Vehari.   
NA-170 Vehari-IV Syed Naved Raza Bukhari,
Additional Distict & Sessions Judge ,Mailsi
1 Assistant Commissioner,
Mailsi   
2 Deputy District Education Officer, (EEM)Mailsi.
NA-171 D.G.Khan-I Mr. Khalid Iqbal Khan,
Civil Judge 1st Class, Taunsa Sharif. 
1  Assistant Commissioner,
Taunsa, 
2 Deputy District Education Officer, (EEM) Taunsa
NA-172 D.G.Khan-II Mr. Muhammad Azam Saroya,
 Additional District & Sessions Judge D.G.Khan 
1 Deputy District Education Officer
(EE-M) D.G.Khan
2 District Education Officer (Secondary),(Male) D.G.Khan
NA-173 D.G.Khan-III Mr. Muhammad Riffat Sultan Sheikh,
Additional District & Sessions Judge, D.G.Khan 
1  Assistant Commissioner,
Kot Chutta
2 Assistant Director Colleges,
D.G.Khan 
NA-174 Rajanpur-I Mr. Munsif Khan Awan,
Additional District & Session Judge,Jampur 
1 Assistant Commissioner , 
Jampur.
2 Deputy District  Education Officer, (EEM), Jampur  
NA-175 Rajanpur-II Mr. Ahsan Mehboob Bukhari,
Additional District & Session judge, Rajanpur 
1 Assistant Commissioner,
Rajanpur.  
2 Deputy District Education Officer, (Male)  Rajanpur.  
NA-176 Muzaffargarh-I Mr. Muhammad Tariq Choudhry Additional District & Sessions Judge, Tehsil Kot Addu 1 Tehsildar,Kot Addu,
2 Deputy District Education Officer,(EEM) Kot Addu 
NA-177 Muzaffargarh-II Mr.Abdul Rehman Bodla
Additional District & Sessions Judge,Muzaffargarh 
1 Naib Tehsildar, QH.Gujrat 
Tehsil Kot Addu 
2 Assistant Education Officer,  (EEM)
Markaz Gujrat-II Tehsil Kot Addu
NA-178 Muzaffargarh-III Mr.Shoukat Mehmood
Additional District & Sessions Judge-II,Muzaffargarh
1 Tehsildar,
Muzaffargarh
2 Assistant Education Officer, (EEM)  Muzaffargarh
NA-179 Muzaffargarh-IV Mr.Mehboob Ahmed Khan,
Additional District & Sessions Judge,Tehsil Jatoi District Muzaffargarh
1 Tehsildar, Jatoi 
2 Deputy District Education Officer,(EEM) Jatoi 
3 Naib Tehsildar, QH Dammar Wala/Sher Sultan,Jatoi
NA-180 Muzaffargarh-V  Mr.Mohammad Arshad Anjum
Additional District & Sessions Judge,Tehsil Alipur District Muzaffargarh
1 Tehsildar,
Alipur
2 Assistant  Education Officer,   (EEM) (HQ),Alipur 
NA-181 Layyah-I Mr.Muhammad Iqbal Khan,
Additional District & Sessions Judge,Karor
1 Assistant Commissioner,Karor
2 Assistant Commissioner,
Choubara.
3 Deputy District Education   Officer, (EEM) Karor
NA-182 Layyah-II Malik Shabeer Hussain Awan,
Additional District & Sessions Judge,Layyah,
1 Assistant Commissioner,
Layyah,
2 District Education Officer(Elementary)(Male),  Layyah
NA-183 Bahawalpur-I Mr.Zafar Hussain Bhatti,
Additional District & Sessions Judge, Tehsil Ahmedpur East, Bahawalpur
 
1 Assistant Commissioner,
Ahmedpur East, 
2 Deputy District Education Officer  (Male) (EE), Ahmedpur   East
NA-184 Bahawalpur-II Mr.Abid Ali,
Senior Civil Judge/Judicial Magistrate Section 30, Bahawalpur 
1 Assistant Commissioner,
Bahawalpur Sadar.
2 District Education Officer,(Secondary Education),(Male) Bahawalpur.  
NA-185 Bahawalpur-III Ch.Jamil Ahmed,
Addiltional District & Sessions Judge, Bahawalpur,
1 Assistant Commissioner City, Bahawalpur.
2 District Education Officer (EE-M),  Bahawalpur. 
NA-186 Bahawalpur-IV Mr. Tariq Mehmood Bajwa,
 Additional District & Sessions Judge,Tehsil Hasilpur, Bahawalpur.
 
1  Assistant Commissioner,
Khairpur Tamewali.
2 Assistant Commissioner,
Hasilpur
       
       
NA-187 Bahawalpur-V Mahar Nasir Hussain,
Additional District & Sessions Judge, Bahawalpur.
  
1  Assistant Commissioner,
Yazman,      
2 Deputy District Education Officer
(EE-M), Tehsil Yazman, 
NA-188 Bahawalnagar-I Mr .Muhammad Mohsin Raza Khan ,
Additional District & Sessions Judge, Minchinabad.
1 Assistant Commissioner ,
Minchinabad     
2 District Education Officer  Secondary,(Male) Bahawalnagar  
NA-189 Bahawalnagar-II Mr. Muhammad Atta Rabani,,
Additional District & Sessions Judge, Bahawalnagar.
                      
1 Assistant Commissioner,
Bahawalnagar  
2 Deputy District Education Officer
(EE-M),. Bahawalnagar
NA-190 Bahawalnagar-III Mr. Subeh Sadiq Khan,
Additional District & Sessions Judge-I, Chishtian, District Bahawalnagar.
1 Assistant Commissioner ,
Chishtian.
2 Deputy District Education Officer, (EEM) Chishtian    
NA-191 Bahawalnagar-IV Mr. Muhammad  Saeed Ullah ,
Additional District & Sessions Judge, Haroonabad District Bahawalnagr. 
1  Assistant Commissioner,
Haroonabad  
2 Assistant Commissioner,
Fortabbas,  
NA-192 R.Y.Khan-I Syed Ali Abbas,
Additional District & Sessions Judge, Liaquatpur,
1 Assistant Commissioner,  
Liaquatpur
2 Deputy District Education Officer, (EEM)   Liaquatpur
NA-193 R.Y.Khan-II Mr. Muhammad Bukhsh Masood Hashmi,
Additional District & Sessions Judge, Khanpur 
1 Assistant Commissioner,
Khanpur 
2 Deputy District Edcuation Officer, (EEM) Khanpur
NA-194 R.Y.Khan-III Malik Riaz Ahmed Khokar,
Additional District & Sessions Judge, R.Y.Khan 
1 Tehsil Officer(Finance) TMA,
Khanpur
2 Deputy Tehsil Officer (I & S)  
R.Y.Khan)
3 District Education Officer, Elementary (Male), R.Y. Khan
NA-195 R.Y.Khan-IV Sardar Muhammad Akram
Additional District & Sessions Judge, R.Y.Khan 
1 Tehsil Officer(Finance) TMA,
R.Y.Khan 
2 District Education Officer (Male)
(Secondary), R. Y. Khan
NA-196 R.Y.Khan-V Mr. Zulfiqar Ahmad Naeem, Senior Civil Judge, R. Y. Khan  1 Assistant Commissioner,
Rahim Yar Khan
2 Deputy District Education Officer, (EEM), R.Y.Khan
NA-197 R.Y.Khan-VI Mr. Muhammad Aslam,
Additional District & Sessions Judge, Sadiq abad
1 Assistant Commissioner,
Sadiqabad 
2 Deputy District Education Officer, (EEM) Sadiqabad
NA-198 Sukkur-I Mr. Muhammad Ibrahim Soomro, Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge-I, Sukkur  1 Mr. Zakaullah Abro,
Civil Judge
2 Mr. Abdul Hafeez Maitlo, CJ&JM, Rohri
       
       
NA-199 Shikarpur-cum-
Sukkur (Old Sukkur-II)
Syed Sharafuddin Shah Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge-II, Sukkur 1 Mr. Amjad Soomro,
CJ&JM, Sukkur
2 Mr. Muhammad Fazil Bohio, CJ&JM, Pano Aqil
NA-200 Ghotki-I Mr. Qadir Bux Lohrani,
Additional District & Sessions Judge, Ubauro
1 Mr. Muhammad Islam-ul-Haq Arain, CJ&JM, Ubauro
2 Mr. Hafiz Attaullah Shaikh,
CJ& JM, Dharki
NA-201 Ghotki-II Mr. Muhammad Sharif Buriro, Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Ubauro 1 Mr. Aurangzeb Shah
IInd  CJ & JM, Ghotki
2 Mr. Samiullah Qureshi,
IInd  CJ&JM Mirpur Mathelo
NA-202 Shikarpur
(Old Shikarpur-I)
Mr. Shafi Muhammad Pirzada, Senior Civil Judge & Assistant Session Judge-I, Shikarpur 1 Syed Muhammmad Hasnain Shah, Ist CJ & JM, Shikarpur
2 Mr.  Shyam Lal Ladhani,
IInd  CJ & JM, Shikarpur
NA-203 Shikarpur-cum-
Sukkur
(Old Shikarpur-II) 
Mr. Ghulam Shah, Ist Additional District & Sessions Judge, Shikarpur 1 Mr.  Ali Muhammad Sahto,
IIIrd CJ & JM, Shikarpur
2 Mr.  Roshan Ali Bughio,
VIIth CJ & JM, Shikarpur
NA-204 Larkana
(Old Larkana)
Mr. Simkan Hussain Mughal,
IInd  Additional District & Sessions Judge, Larkana
1 Mr. Shakeel Molani
CJ&JM Dokri
2 Mr. Jehangir Bhayo, 
Ist CJ&JM Larkana
NA-205 Larkana-cum-
Kamber Shahdadkot
(Old Larkana-II)
Mr. Faiz Muhammad Bhatti,
IIIrd Additional District & Sessions Judge, Larkana
1 Mr. Rajab Ali Shar,
IIIrd CJ&JM, Larkana
2 Mr. Javed Hyder Phulpoto, CJ&JM, Rato Dero
NA-206 Kamber
Shahdadkot
(Old Larkana-III)
Mr. Allah Jurio Parhyar,
Additional District & Sessions Judge, Kamber
1 Mr. Mir Muhammad Din Ahmed Alvi, CJ&JM, Kamber
2 Mr. Tahir Hussain Abro,
Ist CJ&JM, Warrah
NA-207 Larkana-cum-
Kamber Shahdadkot
(Old Larkana-IV)
Mr. Abdul Latif Golo, Additional District & Sessions Judge, Shahdadkot 1 Mr.  Qadir Bakhsh Dahri, Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Kamber
2 Mr.  Shafqatullah Unar,
Ist CJ & JM, Shahdadkot
NA-208 Jacobabad
(Old Jacobabad-I)
Mr. Ramesh Kumar,
Ist Additional District & Sessions Judge, Jacobabad
1 Mr.  Zulfiqar Ali Kamboh,
Ist CJ & JM, Jacobabad
2 Mr.  Mumtaz Ali,
IInd  CJ & JM Jacobabad
NA-209 Jacobabad-cum-
Kashmore
(Old Jacobabad-II)
Mr. Abdul Rasheed Shah,
IInd  Additional District & Sessions Judge, Jacobabad
1 Mr.  Mian Aijaz Rabbani,
CJ & JM, Thull
2 Mr.  Shaikh Intisar Yousuf, Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge-II, Jacobabad
NA-210 Kashmore
(Old Jaacobabad-III)
Mr. Muhammad Zafar Hussain, Additional District & Sessions Judge, Kandhkot 1 Mr.  Sohrab Khan Brohi,
Ist CJ & JM, Kandhkot
2 Mr.  Agha Niaz Ahmed,
Ist CJ & JM, Kashmore
       
       
NA-211 Naushero Feroze-I Mr. Qamaruddin Abbasi,
Additional District & Sessions Judge, Moro
1 Mr. Zafar Hussain Leghari, CJ&JM, Naushero Feroze
2 Mr. Muhammad Saleem Butt, CJ&JM, Bhiria
3 Mr. Ahmed Nawaz Domki,
Ist CJ&JM Moro
NA-212 Naushero Feroze-II Mr. Syed Nasiruddin Shah, Additional District & Sessions Judge, Kandiaro 1 Mr. Illimuddin, Ist CJ&JM Kandiaro
2 Mr. Asim Jameel Memon, Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Kandiaro
NA-213 Shaheed Benazir
 Abad-I (Old Nawabshah-I)
Mr. Inam Ali Kalhoro,
IIIrd Additional District & Sessions Judge, Shaheed Benazirabad
1 Mr.  Abdul Zahoor,
II nd CJ & JM, Shaheed Benazirabad. 
2 Mr.  Farhad Baig Dahar,
Ist CJ & JM, Shaheed Benazirabad. 
NA-214 Shaheed Benazir
Abad-II (Old Nawabshah-II)
Mr. Abdul Rehman Bhatti,
Ist Additional District & Sessions Judge, Shaheed Benazirabad
1 Mr.  Abdul Hayee Memon,
II nd CJ & JM, Sakrand. 
2 Mr.  Javed Iqbal Malik,
Ist CJ & JM, Sakrand. 
3 Mr.  Abdul Haque Mangrio,
Ist CJ & JM, Daulatpur. 
NA-215 Khairpur-I Mr. Naveed Hussain Kolachi,
Ist Additional Disrtrict & Sessions Judge, Khairpur
1 Mr. Rajesh Chander Rajput,
Ist CJ&JM, Khairpur
2 Mr. Altaf Hussain Dayo,
Ist CJ&JM, Kotdigi
NA-216 Khairpur-II Mr. Aftab Ahmed Arain,
IInd  Additional District & Sessions Judge, Khairpur
1 Mr. Raja Habib-ur-Rehman CJ&JM, Sobhodero/Ranipur
2 Mr. Muhammad Abbas Siyal, CJ&JM Mirwah
NA-217 Khairpur-III Mr. Jamshed Ali Awan,
Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Gambat
1 Mr. Rasool Bux Solangi,
CJ&JM Gambat
2 Mr. Faiq Ali Pathan, Civil Judge & JM-III, Gambat
NA-218 Matiari-cum-
Hyderabad
(Old Hyderabad-I)
Mr. Fida Hussain Mughal, Additional District & Sessions Judge, Matiari 1 Mr.  Niaz Hussain,
Ist CJ & JM, Hala
2 Mr.  Abdul Hakeem,
CJ & JM, Matiari
NA-219 Hyderabad-I Mr. Abdul Latif Abbasi,
VIIth Additional District & Sessions Judge, Hyderabad
1 Mr.  Ganhwar Khan,
IX CJ & JM, Hyderabad. 
2 Mr.  Aurangzeb Alamgir Qazi, VIIIth CJ & JM, Hyderabad. 
NA-220 Hyderabad-II Mr. Shahid Pervez Memon,
VIth Additional District & Sessions Judge, Hyderabad
1 Mr.  Ihsan Ali,
VI th CJ & JM, Hyderabad. 
2 Mr.  Zulfiqar Ali,
VII th CJ & JM, Hyderabad. 
NA-221 Hyderabad-III Mr. Ijlal Hyder Memon,
Ist Additional District & Sessions Judge, Hyderabad
1 Mr.  Karamuddin Junejo,
V th CJ & JM, Hyderabad. 
2 Mr.  Ghulam Shabir Soomro,
 IV th CJ & JM, Hyderabad. 
       
       
NA-222 Tando Muhammad
Khan-cum-Hyderabad-
cumBadin (Old Hyderabad-V)
Ms.Moeen Bano Sodher,
Additonal District & Sessions Judge, T.M. Khan
1 Mr.  Malik Muhammad Akhtar,
II nd CJ & JM, T. M. Khan. 
2 Mr.  Sibghatullah Patoli,
IInd  CJ & JM, T.M. Khan. 
NA-223 Tando Allahyar
(Old Hyderabad-VI)
Mr. Abdul Qudoos Memon,
Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, T.A.Yar
1 Ms. Neelam,
IInd  CJ & JM, Tando Allahyar
2 Mr.  Khalid Hussain Laghari, Ist CJ & JM, Tando Allahyar. 
NA-224 Badin-cum-Tando
Muhammad Khan-I
(Old Badin-I)
Mr. Shahid Hussain Janjua, Senior Judge & Assistant Sessions Judge, Badin 1 Mr.  Muhammad Jahangir Khan, Ist CJ & JM, Matli. 
2 Mr.  Muzaffar Ali,
CJ & JM, Tando Bagho. 
NA-225 Badin-cum-Tando Muhammad Khan-II Mr. Muhammad Saleem Larik,
IInd  Additional District & Sessions Judge, Badin
1 Mr.  Muhammad Ashfaq Awan, Family Judge, Badin. 
2 Mr.  Malik Javed Memon,
Ist CJ & JM, Badin. 
3 Mr.  Badruddin Memon,
CJ & JM, Golarchi. 
NA-226 Mirpurkhas-cum-
Umerkot (I) (Old Mirpurkhas-I)
Mr. Munir Bux Bhutto,
Additional District & Sessions Judge, Mirpurkhas
1 Mr.  Nagaram Meshashani,
Ist CJ & JM, Mirpurkhas
2 Mr.  Muhammad Ayub Bhatti, IInd  CJ & JM, Mirpurkhas
NA-227 Mirpurkhas-cum-
Umerkot (II)
(Old Mirpurkhas-II)
Mr. Muhammad Ahsan Khan Durrani,
IIIrd Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Mirpurkhas
1 Mr.  Ghulam Farooq,
CJ & JM, Digri
2 Syed Muhammad Shakeel,
IInd  CJ & JM Kot Ghulam Muhammad
NA-228 Umerkot
(Old Mirpurkhas-III)
Mr. Muhammad Aamir Awan, Senior Civil Judge-I, Umerkot. 1 Mr.  Muhammad Ismail Meo,
CJ & JM, Kunri
2 Mr.  Sodagar Ali Solangi,
CJ & JM, Samaro
3 Mr.  Muhammad Arif Rajput,
Ist CJ & JM, Umerkot
NA-229 Tharparkar-I Mr. Sohail Jabbar Malik,
Additional District & Sessions Judge, Mithi
1 Mr.  Muhammad Shujaat Mirza, CJ & JM, Diplo
2 Syed Nadeem Zafar Hashmi,
Ist CJ & JM, Mithi
NA-230 Tharparkar-II. Mr. Mian Fayyaz Rabbani,
Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Mithi
1 Mr.  Munir Ahmed Khaskheli,
CJ & JM, Nagarparkar
2 Mr.  Khair Muhammad Solangi, CJ & JM, Chachro. 
NA-231 Jamshoro
(Old Dadu-I)
Mr. Ghulam Ali Kanasiro,
Additional District & Sessions Judge, Kotri
1 Mr.  Abdul Hafeez Lashari,
Ist CJ & JM, Kotri. 
2 Mr.  Ashfaq Ahmed Mughal,
CJ & JM, Thano Bola Khan. 
3 Mr.  Khadim Hussain Chand,
Ist CJ & JM, Sehwan. 
NA-232 Dadu-I
(Old Dadu-II)
Mr. Shanullah A. Abbasi,
 Il nd Additional District & Sessions Judge, Dadu
1 Mr.  Nasrullah Korai,
Ist CJ & JM, Dadu.
2 Mr.  Tariq Ali Sanghro,
Ist CJ & JM, Johi.
NA-233 Dadu-II
(Old Dadu-III)
Mr. Munawar Ali Khan Lodhi,
Ist Additional District & Sessions Judge, Mehar
1 Mr.  Moula Bux Solangi,
Ist CJ & JM, K.N. Shah. 
2 Mr.  Ayaz Ali Noorani,
II nd CJ & JM, Mehar. 
NA-234 Sanghar-I Mr. Abrar Hussain F.Memon,
IInd  Additional District & Sessions Judge, Sanghar
1 Mr.  Ashfaq Ahmed Nizamani, Ist CJ & JM, Sanghar. 
2 Mr.  Abdul Kaleem Memon,
IInd  CJ & JM,  Sanghar
NA-235 Sanghar-cum-Mirpurkhas-
cum-Umerkot
(Old Sanghar-II)
Mr. Ghulam Mustafa Leghari, Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Khipro 1 Mr.  Naveed Ahmed,
CJ & JM, Khipro
2 Mr.  Irshad Hussain,
Family Judge, Sanghar
NA-236, Sanghar-II
(Old Sanghar-III)
Mr. Obaid Ahmed Khan,
Additional District & Sessions Judge, Tando Adam
1 Mr.  Abdul Rahim Chandio,
Ist CJ & JM, Tando Adam.
2 Mr.  Muhammad Abid,
IInd  CJ & JM, Shahdadpur.
NA-237 Thatta-I Mr. Saleem Raza Baloch,
Ist Additional District & Sessions Judge, Thatta
1 Mr. Anwar Ahmed Memon, 2nd  Civil Judge/Judicial Magistrate, Thatta. 
2 Mr.  Gurmukhdas G. Gehani,
CJ & JM, Mirpur Sakro. 
3 Syed Imran Imam Zaidi, 1st  Civil Judge & Judicial Magistrate, Thatta. 
NA-238 Thatta-II Mr. Arshad Murtaza,
Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Sujawal
1 Mr.  Syed Ahmed Yousuf,
IInd CJ & JM, Sujawal. 
2 Mr.  Sohail Akhtar Mangi,
IIIrd CJ & JM, Thatta. 
NA-239 Karachi-I Mr. Irfan Ahmed Meo Rajput,
Ist Additional District & Sessions Judge, West
1 Mr.  Ayaz Mustafa Jokhio,
IInd Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, West. 
2 Mr.  Sohail Ahmed Mashori,
IInd CJ & JM, West. 
NA-240 Karachi-II Mr. Abdul Naeem Me mon,
IInd  Additional District & Sessions Judge, West
1 Syed Nadeem Hussain Shah, IIIrd Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, West. 
2 Mr.  Muhammad Afzal,
VI th CJ & JM, West. 
NA-241 Karachi-III Mr. Sadaruddin bohiyo, Civil judge and Judicial Magistrate-V 1 Mr.  Syed Khalil Anwar Jafri, IVth Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, West. 
2 Mr.  Azizullah Khoso,
VII th CJ & JM, West. 
NA-242 Karachi-IV Syed Khalil Anwer Jafri, Senior Judge & Assistant Sessions Judge–IV, Karachi West 1 Mr.  Allah Bachayo Gabol,
V th Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, West. 
2 Mr.  Ghulam Murtaza Baloh,
IV th CJ & JM, West. 
3 Mr.  Devo @ Sagar,
Ist CJ & JM, West. 
       
       
       
       
NA-243 Karachi-V Ms.Naseem Mansoor,
Ist Additional District & Sessions Judge, Central
1 Mr.  Ali Ahmed Jan, IInd Senior Civil Judge & Assistant Sessions Judge, Central. 
2 Mr.  Muhammad Yasin,
IIIrd CJ & JM,  Central. 
NA-244 Karachi-VI Ms.Aliya Latif Unar, IInd  Additional District & Sessions Judge, Central 1 Mr.  Fida Hussain Abbasi,
Vth CJ & JM, Central. 
2 Mr.  Rajkumar,
X th CJ & JM, Central. 
NA-245 Karachi-VII Ms.Rashida Siddiqui, IIIrd Additional District & Sessions Judge, Central 1 Mr.  Anwar ul Hassan Siddiqui, VI th CJ & JM, Central. 
2 Mr.  Asghar Ali Tanwari,
XII th CJ & JM, Central. 
NA-246 Karachi-VIII Ms.Ambreen,
IVth Additional District & Sessions mJudge, Central
1 Mr.  Muhammad Aslam Chandio, CJ & JM, Central. 
2 Mr.  Abdul Waheed A. Khoso,
IInd CJ & JM, Central. 
NA-247, Karachi-IX Mr. Javed Akhtar Awan,
Vth Additional District & Sessions Judge, Central
1 Mr.  Ali Suleman,
CJ & JM, Central. 
2 Mr.  Asif Ahmed,
XI th CJ & JM, Central. 
NA-248 Karachi-X Mr. Shahid Hussain Chandio,
Ist Additional District & Sessions Judge, South.
1 Mr.  Nadeem Badar Qazi,
IInd CJ & JM, South. 
2 Mr.  Inayatullah Bhutto,
IVth CJ & JM, South. 
NA-249 Karachi-XI Mr. Jalaluddin Soomro,
IIIrd Additional District & Sessions Judge, South
1 Mr.  Mumtaz Ali Solangi,
Vth CJ & JM, South. 
2 Mr.  Hatim Aziz,
VI th CJ & JM, South. 
NA-250 Karachi-XII Mr. Syed Irkram-ur-Rehman,
IInd  Additional District & Sessions Judge, South
1 Mr.  Zeeshan Manzoor,
VIII th CJ & JM, South. 
2 Mr.  Aziz ur Rehman,
XII th CJ & JM, South. 
NA-251 Karachi-XIII Mr. Tariq Mehmood Khoso,
IVth Additional District & Sessions Judge, South
1 Mr.  Waqar Ahmed,
XIIIth CJ & JM, South. 
2 Mr. Abdul Qadeer Burirro,
XVIth CJ & JM, East
NA-252 Karachi-XIV Ms.Amina Nazeer Ansari,
Ist Additional District & Sessions Judge, East
1 Mr.  Muhammad Aslam Shaikh, Ist CJ & JM, East. 
2 Mr.  Maqbool Ahmed Memon,
II nd CJ & JM, East. 
NA-253 Karachi-XV Mr. Nadeem Ahmed Khan,
IInd  Additional District & Sessions Judge, East
1 Mr.  Muhammad Yousuf Malik, III rd CJ & JM, East. 
2 Mr.  Ghulam Murtaza,
IV th CJ & JM, East. 
NA-254 Karachi-XVI Mr. Chaudhry Waseem Iqbal,
IVth Additional District & Sessions Judge, East
1 Mr.  Amir Latif,
VII th CJ & JM, East. 
2 Mr.  Abdul Sattar Soomro,
VIII th CJ & JM, East. 
       
       
       
NA-255 Karachi-XVII Mr. Faheem Ahmed Khan,
Vth Additional District & Sessions Judge, East
1 Mr.  Muqtadar Ali Khan,
X th CJ & JM, East. 
2 Mr.  Haleem Ahmed,
XI th CJ & JM, East. 
NA-256 Karachi-XVIII Mr. Manthar Ali Jatoi,
VIth Additional Disrtrict & Sessions Judge East
1 Mr.  Muhammad Suleman Burirro, XII th CJ & JM, East. 
2 Mr.  Hifz-ur-Rehman,
XIII th CJ & JM, East. 
3 Mr.  Sohail Ahmed Jatoi,
XIV th CJ & JM, East. 
NA-257 Karachi-XIX Ms.Sadaf Yousuf,
Ist Additional District & Sessions Judge, Malir
1 Mr. Muhammad Ali Memon, VIth Civil Judge & Judicial Magistrate, Malir
2 Mr. Naveed Asghar Shaikh,
IVth CJ & JM, Malir
NA-258 Karachi-XX Ms.Munawar Sultana,
IInd  Additional District & Sessions Judge, Malir
1 Mr.  Abdul Qayoom Syed,
IInd CJ & JM, Malir. 
2 Mr. Abdul Shakoor,
Vth CJ & JM, Malir
NA-259 Quetta Additional District & Session Judge-IV, Quetta 1 Assistant Commissioner, Federal Board of Revenu, Quetta
2 Deputy Commissioner, Borad of Reveue, Quetta
3 Assistant Commissioner, Quetta City
4 Tehsildar City, Quetta
NA-260 Quetta-cum-Chagai-
cum-Nushki (Old Quetta-
cum-Chagai -cum-Mastung)
Additional District & Session VI Quetta 1 Assistant Commissioner, Sadddar, Quetta
2 Teshildar Saddar Tehsil Quetta                                                                    
3 Naib Tehsildar, Panjpai
4 Assistant Commissioner, Dalbandin.                                                                          
5 Tehsildar, Taftan.
6 Assistant Commissioner, Nushki
NA-261 Pishin-cum-Ziarat Deputy Commissioner, Pishin 1 Tehsildar, Pishin
2 Assistant Commissioner, Barshore
3 Tehsildar Khanozai
4 Tehsildar, Ziarat.                                           
5 Assistant Commissioner, Sinjavi.
NA-262 Killa Abdullah Deputy Commissioner,  Killa Abdullah 1 Tehsildar Chaman
2 Assistant Commissioner, Gulistan
3 Tehsildar, Killa Abdullah
NA-263 Loralai-cum-
Musakhel-cum-Barkhan
Deputy Commissioner, Loralai. 1 Assistant Commissioner, Dukki.
2 Assistant Commissioner, Bori / Loralai
3 Assistant Commissioner, Musakhail                                                                                                
4 Tehsildar Musakhel
5 Assistant Commissioner, Barkhan.
       
       
       
       
       
NA-264 Zhob-cum-
Sherani-cum-
Killa Saifullah
Deputy Commissioner, Zhob 1 Tehsildar / Acting Assistant Commissioner, Zhob.                                                                                                    
2 Tehsildar, Zhob.                                                                                                      
3 Tehsildar, Sherani.                                              
4 Assistant Commissioner, Kakar    Khurasan.                                                                                                  
5 Tehsildar, Qamar Din Karez
6 Assistant Commissioner, Killa Saifullah                                                                                          
7 Assistant Commissioner, Muslim Bagh
NA-265 Sibi-cum-Kohlu-
cum-Dera Bugti-
cum-Harani
(Old Sibi-cum-Kohlu-cum-
Dera Bugti)
Deputy Commissioner, Sibi 1 Assistant Commissioner, Sibi
2 Assistant Commissioner, Harnai.
3 Tehsildar / Acting Assistant Commissioner,  Mehwand Kohlu.                                                                                      
4 Assistant Commissioner, Kahan.                                                                                                      
5 Tehsildar, Kohlu.
6 Assistant Commissioner, Dera Bugti                                                                                          
7 Assistant Commissioner, Phelawagh.                                                                                         
8 Tehsildar, Sui
N.A-266 Nasirabad-
cum-Jaffarabad
Deputy Commissioner, Jaffarbad at Dera Allah Yar   1 Assistant Commissioner, Usta Muhammad.                                                                                   
2 Tehsildar, Gandakha.                                                                                                                           
3 Tehsildar, Usta Muhammad.
4 Tehsildar, Jhat Pat.
5 Tehsildar Sohbatpur district Jaffarabad
6 Assistant Commissioner, Chattar.                                                                                                                      
7 Tehsildar D.M.Jamali
8 Assistant Commissioner, Tamboo                                                                                           
9 Tehsildar, Tamboo
   
NA-267 Kachhi-cum-
Jhal Magsi
(Old Bolan)
Judicial Magistrate, Dhadar 1 Assistant Commissioner, Dhadar.                                                                                                     
2 Assistant Commissioner, Mach.                                                                                                  
3 Tehsildar, Dhadar.
4 Assistant Commissioner, Bhag.                                                                                                      
5 Tehsildar, Bhag.
6 Assistant Commissioner, Jhal Magsi                                                                                        
7 Tehsildar, Gandawa                                      
NA-268 Kalat-cum-
Mastung.
Deputy Commissioner, Kalat. 1 Tehsildar / Assistant Commissioner, Kalat.                                                                                     
2 Tehsildar Mangocher.
3 Tehsildar, Surab.
4 Assistant Commissioner, Mastung.                                                                                                   
5 Assistant Commissioner, Dasht /  Mastung.                                                                          
6 Naib Tehsildar Khad Koocha
       
       
       
       
       
NA-269 Khuzdar. Deputy Commissioner, Khuzdar 1 Tehsildar, Zehri.                                                                                                                                  
2 Naib Tehsildar, Moola.                                                                                             
3 Naib Tehsildar, Baghbana.                                                                                      
4 Naib Tehsildar, Karakh                   
5 Assistant Commissioner, Nal district Khuzdar.                                                                              
6 Tehsildar, Khuzdar.
7 Tehsildar Wadh district Khuzdar.                                                                                                      
8 Naib Tehsildar, Aranji.                                                                                                                           
9 Naib Tehsildar, Saroona.                                                                                                                   
10 Naib Tehsildar,Ornach
NA-270 Awaran-cum-
Lasbela.
Deputy Commissioner, Lasbela 1 Assistant Commissioner, Awaran.                                                                                            
2 Tehsildar, Mashkel.                                                                                                                            
3 Tehsildar Jahoo.
4 Tehsildar, Bela.                                                                                                                                    
5 Tehsildar, Uthal                                                                                                                                 
6 Assistant Commissioner, Kanraj.                                                                                     
7 Tehsildar, Lakhra.                          
8 Assistant Commissioner, Hub                                                                                                        
9 Assistant Commissioner, Duriji.                                                                                                   
10 Tehsildar, Gaddani.                                                                                                                              
11 Naib Tehsildar, Liari.                                                                                               
12 Tehsildar, Sonmiani.                
NA-271 Kharan-cum-
Washuk-cum-Panjgur.
Deputy Commissioner, Kharan 1 Assistant Commissioner, Kharan.
2 Assistant Commissioner, Washuk.                                                                                                   
3 Assistant Commissioner, Basima.                                                                                                        
4 Tehsildar Mashkail.                               
5 Tehsildar, Panjgur.                                                                                                                                     
6 NaibTehsildar, Panjgur
7 Tehsildar, Gowargo
NA-272 Kech-cum-
Gwadar.
Deputy Commissioner, Kech 1 Assistant Commissioner, Turbat.
2 Tehsildar, Turbat.                                                                                                                             
3 Tehsildar, Buleda.
4 Tehsildar, Tump.                                                                                                                                       
5 Assistant Commissioner, Dasht/Kech.
6 Assistant Commissioner,Gwadar.                                                                                                      
7 Assistant Commissioner,Pasni                                                                                                      
8 Tehsildar,Jiwani.                                                                                                           
9 Tehsildar, Gwadar.                                                                                                 
10 Tehsildar, Ormara.                                                 
       
       
       
By order of the Election Commission of Pakistan.
       
       
      (Syed Sher Afgan)
      Director General  (Elections)